Archiwum marzec 2015


Trzy kroki kariery, czyli co robić, by wybrać...
06 marca 2015, 16:44

Ogromna konkurencja już od czasów podstawówki na pewno zachęca młode osoby do ciągłego powiększania swoich umiejętności, co może się potem przydać. Współcześnie bowiem znacząca liczna osób zaczyna zauważać, iż najlepszy start w przyszłość jest właśnie już za młodu. Niektórzy doradcy zawodowi opisują nawet specjalną drogę pierwszych kroków.
Są to: wybór dobrej szkoły ponadgimnazjalnej, wybór znaczącej uczelni wraz z przyszłościowym kierunkiem oraz nieustanne inwestowanie w predyspozycje w formie szkoleń. Prowodyrzy takiej tezy zapewniają, że odpowiednio przeprowadzona, zapewni zdobycie wymarzonej pracy i bardzo szybki awans. O ile wybór szkoły ponadgimnazjalnej jest najczęściej decyzją rodziców albo wynika z nacisków kolegów, o tyle studia powinny być już tylko naszym osobistym wyborem. To samo tyczy się potencjalnej decyzji o skorzystania z kursu zawodowego i uzyskania dyplomu zaświadczającego o naszych kompetencjach. Jak to wpływa na naszą przyszłość? Przede wszystkim mamy dzięki temu większe umiejętności związane z przyszłym zawodem i zdobywamy doświadczenie i ważne cechy, jakie mogą okazać się niezbędne przez szefa w konkretnej pracy.


Źródło: Jaką pracę wybrać?

Bądź pracownikiem idealnym, czyli co cenią...
05 marca 2015, 16:42

Następna rozmowa kwalifikacyjna okazała się bezskuteczna? Od wielu miesięcy poszukujesz ciekawej pracy, a efektów wciąż nie widać? Może to pora, aby pomyśleć, co robisz źle? Sporo ludzi popełnia duży błąd, przesyłając swoje CV bez żadnych modyfikacji i korzystając z tego samego wzoru, z jakiego korzystali rok czy nawet dekadę temu. Nieuzupełnienie CV do najczęstszy błąd każdego kandydata na jakieś stanowisko – świadczy o zupełnym nieprzygotowaniu i nawet lekceważeniu ewentualnego pracodawcy.
Oczywiście dobre CV nie wystarczy. Wypada ponadto pokazać samych siebie jako właściwą osobę do danej pracy, a najszybciej uczynimy inwestując w rozwój osobisty. Jak? Głównie uczęszczając na różnego rodzaju szkolenia praktyczne – językowe, przywódcze czy kompetencyjne, czyli związane z nabyciem takich umiejętności, jakie są niezbędne na konkretnych stanowiskach. Mogą być to na przykład szkolenia z zakresu projektowania graficznego, obsługi specjalistycznych urządzeń albo zwykłego kierowania wózkami widłowymi. W przypadku prac wykonywanych w terenie wielkie znaczenie ma posiadanie własnego samochodu – w dziedzinach takich jak akwizytor jest to wręcz najważniejszy warunek uzyskania posady.
Prócz tego nie zaszkodzi, jeżeli będziemy się biegle posługiwali jakimś obcym językiem, szczególnie w branżach biznesowej, potrafili bardzo szybko pisać na komputerze i zajmować się obsługą biurową firmy, mieli sporą odporność na stresujące sytuację i elastyczność.





Źródło: Oczekiwania pracodawców