Archiwum luty 2015


Rozwój zawodowy w polskich realiach: jakie...
09 lutego 2015, 10:01

Wzrastające zapotrzebowanie polskiego rynku pracy na specjalistów w swoich dziedzinach jest idealnym symptomem na dojrzałość przedsiębiorców, pragnących zatrudniać wyłącznie osoby z doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami. Dlatego młody człowiek musi jak najwcześniej ustalić swoją ścieżkę rozwoju i przynajmniej podstawowym stopniu zadeklarować, na jakim stanowisku chciałby pracować.

Niestety wielkim problemem jest wyścig szczurów do wybranego celu, w tej sytuacji do uzyskania tytułu magistra i uzyskania dobrze płatnej pracy. Coraz częściej młodzi ludzie zwiększają swoje szanse za pomocą specjalnych kursów z dziedziny swoich studiów. Są to głównie warsztaty o charakterze praktycznym, jak nauka obsługi programu komputerowego w dziedzinie IT, czy psychologicznym, jak kurs z predyspozycji liderskich albo rozwiązywania sporów. Trenerzy zawodowi twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie kursów, które są bezpośrednio związane z naszą potencjalną pracą. Oczywiście nie jest błędem, aby nadprogramowo skorzystać z kursów odbiegających od podstawowego profilu naszych studiów, ponieważ takie predyspozycje są także szanowane przez pracodawców.

Spore znaczenie na też znajomość języków obcych, w tym szczególnie angielskiego, rosyjskiego i hiszpańskiego. Dodatkowo mnóstwo spółek światowych potrzebuje pracowników, jakie doskonale sobie radzą ze szwedzkim i językami azjatyckimi chińskim czy japońskim – pracownik z takimi umiejętnościami ma wręcz gwarancję zatrudnienia.

 


 

Źródło: www.yourcareer.pl/praca-dla-mlodych/

Doradca zawodowy: nie czekaj, już teraz...
03 lutego 2015, 11:28

Niepewność to największa przyczyna, dla jakiej młodzi ludzie odkładają w czasie swoją decyzję o wyborze zawodówki. Inne przyczyny to prócz tego presja znajomych, brak wiary w swoje umiejętności i niewiedza o swoich zaletach, jakie kierują do świadczenia konkretnego zawodu.
To sprawia, iż nastolatek jest zagubiony w gąszczu przyszłościowych decyzji i niekiedy decyduje się na pomoc ze strony doradcy zawodowego. Oczywiście trudno mówić o wyborze przez gimnazjalistę swojej swojego przyszłego zawodu, lecz z powodzeniem da się go naprowadzić na taki kierunek szkoły, by maksymalnie rozwijał swoje otrzymane zdolności. Taką wizytę najlepiej powtórzyć przed egzaminem maturalnym i uzyskać niezbędną pomoc przed jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Jakie działania podejmuje doradca? Najpierw testuje nasze kompetencje – w formie rozmowy lub przez wykonanie jakiegoś zadania. Potem badany jest nasz charakter wraz z rodzajami pracy, jakie najlepiej wtedy wykonywać. Przykładowo introwertyk najlepiej się spełni w pracach, które nie zmuszają do kontaktu z klientami, z kolei ekstrawertyk powinien mieć pracę wymagającą zaangażowania. Na sam koniec w specjalnym porównaniu spisuje zawody, do których mamy wewnętrzne predyspozycje i przy których z pewnością się rozwiniemy.



Źródło: Jaki zawód wybrać, ścieżka kariery, doradca zawodowy - Youcareer
doradca zawodowy