Archiwum styczeń 2015


Jak prawidłowo zaplanować własną karierę?...
28 stycznia 2015, 12:27

Wyraźne specjalizowanie się rynku pracy w Polsce jest podstawowym powodem coraz znaczniejszego zwracania uwagi na umiejętności ewentualnego pracownika. Współcześnie pracodawca poszukuje kandydatów, którzy nie tylko posiadają wiedzę opisową z danego kierunku studiów, ale dodatkowo mają minimalne doświadczenie, przebyte kursy i na bieżąco się rozwijają.
Podstawowym wymogiem jest wybranie odpowiedniego kierunku naszych studiów: zdobycie dyplomu z kierunku, który nas w żadnym stopniu nie ciekawi, całkowicie mija się z celem. Planowanie swojej kariery warto rozpocząć już na pierwszym etapie studiów – zapisać się do koła studenckiego, brać udział w bezpłatnych kursach organizowanych przez akademickie biura karier lub zwyczajnie co jakiś czas analizować swoje możliwości i porównywać je z zamierzeniami na przyszłość. Te plany należy także weryfikować, bazując na informacjach z krajowego lub zagranicznego rynku pracy, by na koniec nie skończyć z wykształceniem z kierunku, na który nie ma już zapotrzebowania. Wbrew też społecznej opinii, niemałe znaczenie ma szkoła wyższa, skąd posiadamy dyplom. Pracodawcy nadal zwracają na to uwagę na nazwę skończonej uczelni i jej prestiż w uniwersyteckim świecie, dlatego większe szanse na wyśnioną pracę mają najczęściej absolwenci znanych polskich szkół wyższych. Zwłaszcza gdy mają także sporo wartościowych szkoleń zakończonych zdobyciem certyfikatu i wybranych uprawnień w jakiejś dziedzinie.


Źródło: Jaką szkołę wybrać?

Edukacyjny powrót do szkół technicznych...
09 stycznia 2015, 19:38

Przyszłość zawodowa każdego Polaka normuje się najczęściej w o wiele późniejszym czasie niż przykładowo pod koniec ubiegłego wieku. Przyczyną tego jest ograniczenie liczby szkolnych placówek technicznych i inwestowanie liceów. Dzisiaj na szczęście dostrzeżono zrobione błędy i ponownie wraca się do otwierania szkół zawodowych.
Wybór tego typu placówki edukacyjnej ma wielki wpływ na późniejszą pracę. Mając jakikolwiek zawód znacznie szybciej znaleźć pierwszą pracę i nabyć trochę doświadczenia przydatnego na następnym kroku kariery. Szczególnie notuje się coraz większe zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinach, uprawnienia do jakich można wykształcić tylko w szkołach technicznych. Są to głównie elektryk samochodowy, hydraulik, mechanik, technik żywieniowy czy cukiernik. Wzrastające zapotrzebowanie sprawia, że młodym osobom kreuje się niezwykle ciekawe ścieżki kariery w dziedzinach i na stanowiskach, jakie w rzeczywistości działają cały czas, bez względu na bieżącą sytuację ekonomiczną kraju.
Decydując się na technikum uczeń ma zapewnione wyuczenie zawodu a dodatkowo, co jest niezwykle istotne, idzie na praktyki pod nadzorem wykwalifikowanego mentora. Zdaje także zawodowe egzaminy, po jakich dopiero uzyskuje właściwe uprawnienia do wykonywania swojej pracy.